Штучна голова для акустичних досліджень

Куратори: проф. А. Продеус, PhD Д. Паренюк, аспірант О. Дворник, магістр A. Найда
Активні учасники: студенти та аспіранти кафедри.

Стадія проекту: триває.

В Лабораторії акустичної експертизи та корекції кафедри акустичних та мультимедійних електронних систем створено апаратно-програмну систему “Штучна голова для акустичних досліджень”. Призначення голови – вимірювання бінауральних (двоканальних) імпульсних характеристик приміщення, що дозволить серифікувати приміщення, тобто робити висновки про придатність приміщень для мовних та музичних презентацій. Інші можливі застосування штучної голови – тестування навушників, слухових систем, створення стереозаписів із монозаписів.

Систему “Штучна голова” було представлено на XII Всеукраїнському конкурсі інноваційних стартап-проєктів Sikorsky Challenge 2023. За результатами оцінювання Експертної ради Конкурсу проект пройшов до фіналу у секції “Інформаційні технології, кібербезпека”, де був представлений стендовою доповіддю. Автори проекту А. Продеус, О. Дворник та А. Найда отримали дипломи фіналістів Конкурсу.

Штучна голова кріпиться до верхівки ящика, який імітує торс людини. Біля вух штучної голови розміщено два мікрофони, вихідні сигнали яких через зовнішню звукову карту (показано біля нижної частини “торсу”) передаються на ноутбук. Ці сигнали обробляються за допомогою спеціального програмного забезпечення, й результати обробки містять потрібну для висновків інформацію.

Найбільш важливою та складною частиною системи є програмне забезпечення, оскільки при обробці сприйнятих мікрофонами сигналів потрібно враховувати низку факторів, а саме: мету обробки, завадові умови, вимоги до точності вимірювань та ін. Крім того, програмне забезпечення має бути зручним та простим для використання навіть фахівцем-акустиком початкового рівня.

Важливо, що всі зазначені роботи плануються як складова частина учбового процесу у вигляді практичних й лабораторних занять, розрахунково-графічних робіт. Це значить, що студентам буде надано можливість навчатися, розв’язуючи реальні, а не штучно придумані завдання.

“Творцями” системи “Штучна голова” є професори А. М. Продеус, В. С. Дідковський, С. А. Найда, які є авторами ідеї, а також технічні робітники кафедри О. М. Романенко та Т. А. Холопцев, які матеріалізували цю ідею.