Екситони набувають дедалі більшого значення в оптоелектроніці, і останні роки спостерігаються сплеск у пошуку параметрів управління – температури, тиску, електричних та магнітних полів, які можуть регулювати екситонні властивості. Однак помірно великі зміни були досягнуті лише в умовах рівноваги та за низьких температур. На сьогоднішній день відсутні значні зміни при температурі навколишнього середовища, які є важливими для застосування.
Цього щойно було досягнуто в лабораторії Маджеда Чергі на EPFL в рамках Лозаннського центру ультрашвидких наук у співпраці з теоретичними групами Ангела Рубіо (Інститут Макса Планка, Гамбург) та Паскаля Руелло (Університет Ле-Мана). Публікуючи в Science Advances , міжнародна команда вперше демонструє контроль екситонних властивостей за допомогою акустичних хвиль . Для цього дослідники запустили високочастотну (сотні гігагерц) акустичну хвилю великої амплітуди в матеріалі за допомогою ультракоротких лазерних імпульсів. Ця стратегія надалі дозволяє динамічно маніпулювати екситонними властивостями на високій швидкості.